на головну

7 етапів цифрової трансформації агровиробництва

В майбутньому вижити зможуть лише ті агропромисловці, які будують свою бізнес модель базуючись на інформаційних технологіях та впроваджуючи їх в операцийну діяльність на постійній основі. Проте, навіть розуміючи це, менеджмент агрокомпаній, найчастіше стикається зі стіною непорозуміння з боку внутрішньої екосистеми бізнесу.
Навіть якщо, керівник бізнесу вирішив перейти з паперового формату навіть не в Excel, а прийняв рішення впроваджувати CRM та ERP системи - несистемний підхід може на довгі роки погрузити команду в рутинну, та з першого погляду, безрезультатну діяльність.
Як йому діяти? З чим доведеться зіткнутись? Як подолати інтеграційні та ментальні перепони? 

Базуючись на досвіті впровадження технологічних продуктів в агрохолдингах, що створює та просуває команда фахівців з багаторічним досвідом, під час діджиталізації бізнес-процесів, агрокомпанія проходить 7 базових етапів, від самоусвідомлення до відповідних управлінських рішень.


1. Самоусвідомлення. Автоматизація - це головний інструменту підвищення ефективності бізнесу, а не ціль.

По-перше, дуже важливо розставити пріоритети та визначитися з цілями. Відповісти на питання: «Чи потрібна нам автоматизація на агровиробництві?» Чесно, без пафосних заяв та наслідувань трендів. По-друге, бути готовими до серйозних змін. Таким чином, фінальними акордами автоматизації більшості етапів виробництва буде: підвищення ефективності бізнесу, максимальне скорочення витрат, збільшення ROI та EBITDA.
Ключовий плюс діджиталізації – це прискорення-процесів. На приклад, бізнес-процесу, що триває 10 хвилин за участю людини, та одну секунду в автоматичному режимі. Це ідеальне бачення результату, яке неможливе без використання ІТ-рішень. І це відбувається, хочемо ми цього, чи ні.

2. Формування корпоративної системи підготовки кадрів

Більшість підприємців починає побудову своєї компанії по класичному сценарію: цільова аудиторія споживачів –> продукт чи послуга –> виконавці ринкового запиту або іншими словами, працівники компанії. Головним завданням бізнесмена, це перехід чи максимальне злиття цільової аудиторі з працівниками, щоб вони знаходились на одному рівні. Тому, без інвестування в команду, без побудови корпоративних цінностей, створити значущий бізнес, продукт чи послугу, а тим паче досягти значущих висот в агросекторі економіки неможливо.

3. Реформатори мають широкі повноваження та володіють максимально необхідним ресурсом

IT-спеціалісти, галузеві фахівці та реформатори, повинні мати достатній фінансовий ресурс та підтримку з боку власників бізнесу, відчувати волю людини, слово якої, в рамках окремо взятого бізнес-проекту – закон. Діджитал – це не дешево ситуативно, але якщо запроваджена система документообігу за 100 тисяч доларів дозволить зменшити команду діловодів з 20 до 5 в центральному офісі, з середньою заробітною платою 1000 доларів на місяць, то це 180 тисяч доларів на рік, тільки фонд оплати праці плюс податки. І це не враховуючі витрати на папір, обслуговування пристроїв для печаті, додатковий час на підписання та контроль документообігу та інше.

4. Проведення ревізії бізнес процесів та їх систематизація

Проблеми середнього та великого агробізнесу в Україні, такі ж самі, які і 25 років тому. Можливо під іншим соусом та розмахом, але неорганізованість та відсутність системного структурування – це саме та основа основ, чому й досі, багато компаній важковаговиків працюють з «папірцем».
Тому трансформацію та діджиталізацію потрібно починати з детального аналізу, структурування та написання системної схеми процесів та регламентів, за участю не лише власників бізнесу, ІТ-спеціалістів та інтеграторів, але і експертів виробничої ланки, що працюють в полі.

"Діджиталізація хаосу приводить до цифрового хаосу"

5. Розробка плану трансформації і бути готовим до змін
Який би не був план, які б фахівці не працювали над його створенням, у процесі впровадження будуть зміни. І не тому, що були допущені прорахунки, а тому що технології не стоять на місці, а законодавство тим паче. Багатьох речей та бізнес процесів, у тому вигляді, в якому ми їх знаємо сьогодні, завтра вже не буде.

6. Людський супротив в середині компанії до змін був, є, буде
У процесі реалізації створеного плану, ви зіткнетеся з внутрішнім супротивом. В 87% ситуацій, співробітники не хочуть виходити із зони комфорту, яку за звичай вони самі собі створили.

Таким чином, важливим завданням команди реформаторів є мінімізація опору:
• Інформуйте співробітників. Люди повинні знати, що впроваджується, навіщо та з якою метою. А у разі допущення помилок в процесі впровадження змін, працівник має право донести інформацію до керівництва з метою усунення проблеми. Долучення рядових співробітників до процесу трансформації, значно прискорить болючий процес видозмін агровиробництва.
• Непопулярні рішення. Реорганізація – це непопулярні кроки! Але пам`ятайте, чим швидше проходить шокова терапія, тим швидше загояться рани.

7. Інформаційна безпека
Захист інформації всіх рівнях - це грааль всієї внутрішньої кухні бізнесу. Швидку, модернову компанію, яка набирає обертів та привертає увагу на ринку - не обійдуть «цифрові» небезпеки та посягання на інтелектуальну власність.

Резюме
У сучасних умовах жорстокої конкуренції - виживе той, хто постійно змінюється. У аграрному бізнесі переможе той, хто вже сьогодні налагоджує інформаційні технології, які дозволяють отримувати прибутки з максимально ефективними (цифровими) процесами.
Сьогодні IТ - це невід'ємна частина будь-якої агрокомпанії. IТ в агро – це: система обліку землі, електронний документообіг, CRM, системи аналізу ґрунтів, управління виробничими процесами в рослинництві, автоматизація складу та інше. В той самий час, менеджери з інформаційних технологій, які хочуть займатися лише IT, не мають майбутнього. На сьогодні так названі Soft Skills є базовими складовими успіху - не маючи предметних, прикладних знань нічого робити в такого складному бізнесі, як аграрний.
Пам`ятаймо, що діджиталізація – це дорога, а не місце призначення. Не існує пункту, де процес зупиниться та всі видихнуть з полегшенням. Під час руху будуть набиті нові синці, виникатиме нова проблематика.

Систематичні зміни – це і є прихований сенс нашого життя за для розбудови майбутнього України.